PřihlášeníRegistrace

Zapomenuté heslo

Jak pěstovat denivky

Denivka

Denivky jsou odolné, přizpůsobivé a vitální trvalky, které Vám mohou zdobit zahradu mnoho let s minimální nebo dokonce žádnou péčí. Denivky jsou schopné se přizpůsobit různým půdním i světelným podmínkám. Rychle zakoření, bohatě narůstají a zimy přečkají obvykle bez problémů.

Denivkám vyrůstá stvol s květy do výšky od 20 cm až po více jak jeden metr.  Proto je dobré si předem ujasnit, zda je výška stvolu pro Vaše pěstební záměry důležitá. Pokud ano, pak si v našem e-shopu můžete mezi parametry uváděnými u každé denivky tento údaj ověřit.

Na každém stvolu denivky postupně vykvétá několik květů. Název denivka, odvozený od toho, že jeden květ kvete pouze jeden den, je tedy trochu matoucí. Dospělý trs denivky Vám může zdobit vybrané místo i několik týdnů. Pokud zvolíte vhodnou skladbu více druhů denivek podle jejich doby květu, pak máte o barevnost vybrané kompozice postaráno od jara do podzimu.

Denivky patří do rodu Hemerocallisů. Nejedná se o lilie. Mají hlízy, nikoli cibule. Řecký název je tvořen ze dvou částí: hemera znamená den a kallos krásu.

Denivka má z hlediska výsadby různá použití. Často je využívána k ohraničení různých ploch, vysazená ve větším množství, např. do svahu, dokáže během pár let vytvořit krásné barevné plochy. Jako solitér je též nepřehlédnutelná.

Výsadba denivek a vhodná půda

Nejlépe se denivkám daří na plném slunci. Nevadí jím polostín, ale kvetou bohatě, dostane-li se jim alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu.  Pokud jsou denivky v polostínu, udrží si vyšší svěžest v případě, že na zálivku nemáte tolik času.  Není moc vhodné vysazovat je blízko keřů nebo stromů a vystavovat je tak zápasu o živiny a vlhkost.

Ačkoli se denivky přizpůsobí většině půdních typů, je jim nejlépe v mírně kyselé, vlhké půdě, která je bohatá na organická hnojiva. Přílišná vlhkost resp. podmáčení může hlízám denivdk uškodit.

Denivky lze sázet téměř kdykoli, pokud je půda obdělávatelná. Je dobré před výsadbou půdu hluboce zrýt a doporučujeme přidat trochu organického hnojiva či kompostu.  Vyhloubená jamka pro kořenový systém by měla být dostatečně široká, aby bylo možné kořeny rozprostřít, aniž by se nějak ohýbaly či zkroutily.

Nejlepší čas na výsadbu denivek je brzy zjara nebo hned po odkvětu.  Snesou však i „brutálnější“  zásah, lze je v podstatě přesadit kdykoli během sezóny, nicméně je důležité jim po takové akci dopřát bohatou zálivku.

Pokud denivce dopřejete na zimu mulč ze slámy či listí, nebude se na Vás zlobit. Pokud mulč použijete i přes léto, nenadřete se tolik s plevelem.

Pokud se Vám bude chtít po odkvětu odstranit denivkám semenné tobolky, nebude se rostlina tolik vysilovat a příští rok pravděpodobně pokvete mohutněji.

Přihnojování např. Cereritem se doporučuje provádět každým rokem.

Kontaktní formulář

Tento formulář neslouží pro objednávky.

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Informace o ochraně osobních údajů

Denivková farma Dolce,
Zaloňov - Horní Dolce 8,
551 01

GPS: 50.364N, 15.894832E

Osobní odběr rostlin je možný po telefonické domluvě termínu.
tel.: 734 868 272

Proč nakoupit u nás?

Poštovné zdarma
nad 2 000 Kč

Zasílání denivek v sezóně, objednávky přijímáme po celý rok

Pečlivé zabalení a označení druhů

Pouze originální denivky, nikoli jim podobné semenáče

Rychlý kontakt

734 868 272

hemerocallis@email.cz

Otevírací doba

Denně od 10 do 18 hodin

nebo po tel. domluvě