PřihlášeníRegistrace

Zapomenuté heslo

Rady, tipy, FAQ

Jak pěstovat denivky

15.05.2020

Denivka

Denivky jsou odolné, přizpůsobivé a vitální trvalky, které Vám mohou zdobit zahradu mnoho let s minimální nebo dokonce žádnou péčí. Denivky jsou schopné se přizpůsobit různým půdním i světelným podmínkám. Rychle zakoření, bohatě narůstají a zimy přečkají obvykle bez problémů.

Denivkám vyrůstá stvol s květy do výšky od 20 cm až po více jak jeden metr.  Proto je dobré si předem ujasnit, zda je výška stvolu pro Vaše pěstební záměry důležitá. Pokud ano, pak si v našem e-shopu můžete mezi parametry uváděnými u každé denivky tento údaj ověřit.

Na každém stvolu denivky postupně vykvétá několik květů. Název denivka, odvozený od toho, že jeden květ kvete pouze jeden den, je tedy trochu matoucí. Dospělý trs denivky Vám může zdobit vybrané místo i několik týdnů. Pokud zvolíte vhodnou skladbu více druhů denivek podle jejich doby květu, pak máte o barevnost vybrané kompozice postaráno od jara do podzimu.

Denivky patří do rodu Hemerocallisů. Nejedná se o lilie. Mají hlízy, nikoli cibule. Řecký název je tvořen ze dvou částí: hemera znamená den a kallos krásu.

Denivka má z hlediska výsadby různá použití. Často je využívána k ohraničení různých ploch, vysazená ve větším množství, např. do svahu, dokáže během pár let vytvořit krásné barevné plochy. Jako solitér je též nepřehlédnutelná.

Výsadba denivek a vhodná půda

Nejlépe se denivkám daří na plném slunci. Nevadí jím polostín, ale kvetou bohatě, dostane-li se jim alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu.  Pokud jsou denivky v polostínu, udrží si vyšší svěžest v případě, že na zálivku nemáte tolik času.  Není moc vhodné vysazovat je blízko keřů nebo stromů a vystavovat je tak zápasu o živiny a vlhkost.

Ačkoli se denivky přizpůsobí většině půdních typů, je jim nejlépe v mírně kyselé, vlhké půdě, která je bohatá na organická hnojiva. Přílišná vlhkost resp. podmáčení může hlízám denivdk uškodit.

Denivky lze sázet téměř kdykoli, pokud je půda obdělávatelná. Je dobré před výsadbou půdu hluboce zrýt a doporučujeme přidat trochu organického hnojiva či kompostu.  Vyhloubená jamka pro kořenový systém by měla být dostatečně široká, aby bylo možné kořeny rozprostřít, aniž by se nějak ohýbaly či zkroutily.

Nejlepší čas na výsadbu denivek je brzy zjara nebo hned po odkvětu.  Snesou však i „brutálnější“  zásah, lze je v podstatě přesadit kdykoli během sezóny, nicméně je důležité jim po takové akci dopřát bohatou zálivku.

Pokud denivce dopřejete na zimu mulč ze slámy či listí, nebude se na Vás zlobit. Pokud mulč použijete i přes léto, nenadřete se tolik s plevelem.

Pokud se Vám bude chtít po odkvětu odstranit denivkám semenné tobolky, nebude se rostlina tolik vysilovat a příští rok pravděpodobně pokvete mohutněji.

Přihnojování např. Cereritem se doporučuje provádět každým rokem.

Denivky ze semínek

01.05.2020

Denivky ze semínek

Semínka po dodání ihned uskladněte v chladničce!!!

‌1) KDY JE TEN SPRÁVNÝ OKAMŽIK K VÝSEVU VAŠICH SEMÍNEK DENIVEK?

Pokud si budete chtít semínka nechat předklíčit, doporučujeme se semínky začít pracovat již na začátku února.

‌2) PŘEDKLÍČENÍ SEMÍNEK DENIVEK:

Pro získání roztoku pro předklíčení semínek smíchejte půl litru vody s 1 polévkovou lžící peroxidu vodíku (H2O2).

2 polévkové lžíce roztoku vystačí zhruba pro naklíčení 15 semínek.

Semínka vložte na misku nebo do malé nízké nádoby a přelijte je roztokem tak, aby byla jen lehce ponořená.

Semínka ponechte v roztoku po dobu 4-5 dní, nejlépe na tmavém a teplém místě.

Během tohoto období doporučujeme semínka každý den pečlivě promíchávat za použití čistého kousku dřeva.

Roztok se může vypařovat, proto jej dolévejte, pokud se vám to bude zdát být nutné.

‌3) VÝSEV DENIVEK DO SADBOVAČŮ A RŮST ROSTLINEK:

Po ukončení procesu předklíčení jsou naklíčená semínka připravena k výsadbě do samostatných plastových sadbovačů nebo do malých květináčů.

Zemina, do které semínka vyséváme, by měla mít následující doporučené složení:

  1. A) Tři čtvrtiny zahradní půdy nebo substrátu, který si udržuje vlhkost.
  2. B) Vrstvu směsi písku, hnoje, kompostu, dřevěného uhlí nebo popela.

Do zeminy můžete přidat i trochu vojtěšky.

  1. C) Horní vrstva by měla obsahovat čistý a nesolený hrubozrnný písek smíchaný s trochou dřevěného uhlí nebo popela (zhruba tak lžička popela na sklenici písku).

Zeminu trochu navlhčete vodou, vložte doprostřed semínko a opatrně ho zatlačte prstem do substrátu. Semínko zakryjte již zmíněnou směsí písku a popela.

Sadbovače umístěte na polystyrenovou podložku, abyste zajistili maximální teplo, a přikryjte je novinami.

Pokud máte skleník, tak můžete sadbovače umístit i do skleníku za dodržování podmínek, které platí všeobecně pro pěstování rostlin ve skleníku /dostatečné větrání, ochrana před přímým slunečním zářením, škůdci apod/.

Substrát udržujte lehce vlhký, příliš ho však nepřelívejte.

Určitě doporučujeme si každý květináč nebo prohlubeň sadbovače označit, o jakou odrůdu nebo křížení se jedná. Bude se vám to časem hodit!

První lístky nové rostlinky se mohou začít objevovat již po 10 až 15 dnech. Je však zcela běžné, že některé odrůdy si dávají načas a začínají růst až třeba za 2 měsíce.

Takže se neznepokojujte a dejte rostlince čas, který potřebuje J

‌4) OTUŽOVÁNÍ MLADÝCH ROSTLIN DENIVEK:

Na jaře (zhruba tak v druhé polovině dubna) je čas začít s otužováním mladých rostlinek. Je třeba, aby si námi předklíčené sazenice zvykaly na slunce, vítr a rychlé změny (nočních) teplot. Otužování je důležité i pro sazenice vypěstované ze semínek ve skleníku.

Tento otužovací proces trvá minimálně 10–15 dní, raději však déle, v závislosti na počasí.

Při otužování postupujeme tak, že sazenice, které jsme mezitím již přesadili ze sadbovače do květináčů nebo do plastových kelímků např. od jogurtu a popsali si je, dáváme každý den ven postupně na několik minut až několik hodin.

Ze začátku nevystavujte rostliny přímému slunci, ale postupně můžete zvyšovat dobu a intenzitu vystavování slunečním paprskům.

Dbejte i na pravidelnou zálivku bez přelévání.

‌5) KDY NEJLÉPE VYSADIT DENIVKY VEN?

Takto připravené denivky můžete vysadit na záhony po 15. květnu, kdy už nejsou noční mrazíky.

Sazenice vysazujeme ideálně 50 cm od sebe (rostliny vám časem vytvoří celé trsy) a mezera mezi řádky by měla být 45–55 cm.

V našem klimatickém pásmu denivka obvykle vykvete za 2 až 3 roky.

‌6) JAK POSTUPOVAT, KDYŽ NEMÁTE MOŽNOST SEMÍNKA DENIVEK PŘEDKLIČOVAT?

Pokud semínka nebudete předkličovat, ale budete je sázet rovnou do sadbovače, který budete mít při pokojové teplotě nebo ve skleníku, stačí s nimi začít pracovat až koncem března.

Dále je možné semínka vysadit přímo na záhon po 15. květnu.

V obou posledních případech je pak ovšem třeba počítat s delší dobou, než vám denivka ukáže své první lístky.

hnojení

30.04.2020

Hnojení denivek

Denivky nejlépe rostou na slunných, odvodněných místech s kyselou půdou, ale jsou schopny se přizpůsobit i jiným podmínkám. Přihnojování má denivka rozhodně ráda, jelikož podpoří tvorbu květů. Pokud vaše denivky rostou v půdě bohaté na organické živiny, nebudou potřebovat žádné speciální hnojivo. V běžné zahradní půdě můžete na jaře aplikovat běžné komplexní hnojivo, ideálně s obsahem 5% dusíku, 10% oxidu fosforečného a 5 % oxidu draselného. Tomuto poměru se poměrně blíží obvyklý Cererit. Pokud je půda chudá na živiny, přihnojte denivky podruhé na konci léta nebo na podzim. Granule rozmístěte okolo denivky, ale vyhněte se posypání listů, protože mokré hnojivo je může spálit. Pokud chcete začít s přihnojováním denivek, ale nelíbí se vám myšlenka komerčního hnojiva, existují jiné způsoby, jak do denivek dostat živiny. Organický kompost nebo kompostovaný hnůj jsou ideální, když je zapracujete do půdy před vlastní výsadbou denivek.

stvoly

29.04.2020

Stvoly po odkvětu 

Každý stvol denivek může dát vykvést řadě květů. Co s nimi ale po odkvětu? Máte na výběr. Váháte, zda holý stvol denivky okamžitě odříznout nebo počkat, až zhnědne a pak jej vytáhnout ze země? Převládající názor je, že druhá volba je pro denivku lepší. Pokud stvol denivky předčasně odříznete, může prázdný stonek shromažďovat vlhkost a přitahovat hmyz, který rád zaleze až k hlízám denivky. Doporučujeme tedy počkat, až stonek denivky zhnědne a po zatažení listů do země se snadno oddělí od rostliny samotné.

Načíst starší články

Kontaktní formulář

Tento formulář neslouží pro objednávky.

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Informace o ochraně osobních údajů

Denivková farma Dolce,
Zaloňov - Horní Dolce 8,
551 01

GPS: 50.364N, 15.894832E

Osobní odběr rostlin je možný po telefonické domluvě termínu.
tel.: 734 868 272

Proč nakoupit u nás?

Poštovné zdarma
nad 2 000 Kč

Zasílání denivek v sezóně, objednávky přijímáme po celý rok

Pečlivé zabalení a označení druhů

Pouze originální denivky, nikoli jim podobné semenáče

Rychlý kontakt

734 868 272

hemerocallis@email.cz

Otevírací doba

Denně od 10 do 18 hodin

nebo po tel. domluvě